میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای

بررسی میزان و راه های کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای

 • از گذشته تا به امروزه شاهد حضور همه‌جانبه موسیقی در تمام لحظات زندگی خود بوده‌ایم و از این رو در عصر تکنولوژی سرویس‌های پخش موسیقی آنلاین نظیر اپل موزیک و اسپاتیفای به یار و همراه همیشگی ما تبدیل شده‌اند که البته مزایا و معایب مختص به خود را دارند مثل بالا رفتن میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای که هم‌اکنون به یکی از معضل‌های کاربران تبدیل شده است.

  همه ما خوب می‌دانیم که اگر زمانی از یک آهنگ خوشمان بیاید تا هنگامی که از آن خسته نشده‌ایم به پخش آن ادامه می‌دهیم و خب باید به این نکته توجه کرد که آستانه لذت ما با میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای رابطه مستقیم دارد و هرچقدر که ما یک را آهنگ را تکرار کنیم از حجم مصرف کمتر نشده بلکه زیادتر هم می‌شود! در نتیجه نمی‌توانیم از علایق خود کم کنیم و یک آهنگ را دور بندازیم اما در مقابل می‌توانیم راه‌هایی برای کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای پیدا کنیم تا با خیالی راحت‌تر از موسیقی خود لذت ببریم.

  پس اگر شماهم طرفدار این سرویس و آهنگ‌های آن هستید و به دنبال راهی برای کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای می‌گردید کافیست تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

  اسپاتیفای چیست؟

  پیش‌از آن‌که بخواهیم به بررسی میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای بپردازیم مهم است که با ماهیت و تاریخچه این سرویس بیشتر آشنا شویم.

  سرویس پخش موسیقی اسپاتیفای یک پلتفرم سوئدی است که اولین بار در سال 2008 توسط دو کارآفرین به‌نا‌م‌های دنیل اک و مارتین لورنتزون گسترش پیدا کرد و در شروع کار خود حدود 30 میلیون آهنگ را در اختیار کاربران قرار می‌داد؛ اما درحال حاضر آرشیو موسیقی این سرویس به 70 میلیون ترک موسیقی رسیده و میلیون‌ها کاربر فعال دارد.

  میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای چقدر است؟

  میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای

  برای آن‌که بررسی میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای را ساده‌تر کنیم یک نمای کلی از میزان داده مصرفی براساس کیفیت پخش و مدت‌زمان استفاده از اسپاتیفای برای شما عزیزان تهیه کرده‌ایم اما قبل از آن بهتر است بدانیم که کیفیت صدا در اسپاتیفای به چه شکل است.

  خواندن مطلب زیر برای طرفداران اپل موزیک توصیه می‌شود:

  کاهش مصرف اینترنت اپل موزیک با Low Data Mode

  تنظیمات کیفیت صدا در برنامه اسپاتفای

  تنظیمات کیفیت صدا در برنامه اسپاتفای به چهار دسته تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

  1. کم (Low): باکیفیت 24 کیلوبایت بر ثانیه
  2. متوسط (Normal): باکیفیت 96 کیلوبایت بر ثانیه
  3. بالا (High): باکیفیت 160 کیلوبایت بر ثانیه
  4. خیلی بالا (Very High): باکیفیت 320 کیلوبایت بر ثانیه
  کیفیت صدا

  پهنای باند

  پایین (   Low) متوسط(Normal) بالا (High) خیلی‌بالا(Very High)
  1 آهنگ 0.6 MB 2.5 MB 4.2 MB 8.4 MB
  1 آلبوم 7.5 MB 30 MB 50 MB 100 MB
  10 دقیقه 1.8 MB 7.2 MB 12 MB 24 MB
  1 ساعت 10 MB 45 MB 75 MB 150 MB
  8 ساعت 90 MB 350 MB 600 MB 1200 MB
  1 ماه 500 MB 1,900 MB 3,200 MB 6,400 MB

   

  مصرف اینترنت در هر آهنگ اسپاتیفای

  میانگین مدت زمان هر آهنگ در سال 2020 حدود 3 و نیم دقیقه بود که در پایین‌ترین کیفیت ممکن میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای تنها 600 کیلوبایت است اما کیفیت خروجی آهنگ در این حالت بسیار وحشتناک است و بیت‌ها کم عمق هستند.

  در کیفیت بالا میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای در هر آهنگ 4.2 مگابایت است که به مشترکان این سرویس امکان گوش دادن به موسیقی در بهترین حالت ممکن را می‌دهد و میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای برای یک آلبوم در این کیفیت تنها 50 مگابایت است.

  مصرف اینترنت در هر ساعت

  میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای با کیفیت بالا برای هر 10 دقیقه حدود 12 مگابایت و در هر ساعت حدود 75 مگابایت است. مشترکان این سرویس نیز می‌توانند از کیفیت خیلی بالا آن استفاده کنند که میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای در این حالت نیز 150 مگابایت در هر ساعت است. حال اگر بخواهید به پخش موسیقی با کیفیت پایین بپردازید این مقدار به حدود 10 مگابایت در هر ساعت کاهش می‌یابد.

  مصرف اینترنت در هر ماه اسپاتیفای

  کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای

  میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای در هر آهنگ، آلبوم و هر ساعت اعداد بسیار کوچکی را به ما نشان می‌دهند اما مصرف اصلی در حالت ماهانه است که مشخص می‌شود؛ زمانی که شما با قبض تلفن‌همراه خود مواجه می‌شوید. با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای با کیفیت بالا تنها 3 گیگابایت در ماه است و اگر مشترک پرمیوم اسن سرویس باشید و بخواهید با بالاترین کیفیت به پخش موسیقی بپردازید این مقدار به 6 گیگابایت در ماه افزایش می‌یابد.

  حالا با توجه به اعداد و ارقام به‌دست آمده از میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای زمان آن رسیده که راهی برای کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای پیدا کنیم چراکه بسیاری از کاربران توان پرداخت قبض اینترنت با مبالغ بالا را ندارند ولی دوست دارند آهنگ‌های محبوب خودشان را با کیفیت خوب گوش دهند.

  راه‌های کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای

  روشن کردن قابلیت Data Saver

  اولین راه کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای که ویژگی اختصاصی این برنامه است روشن کردن قابلیت Data Saver است. برای انجام این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. برنامه اسپاتیفای را در دستگاه خود باز کنید، مطمئن شوید که در صفحه اصلی هستید و سپس به منوی تنظیمات بروید.
  2. اولین گزینه‌ای که به چشم شما می‌خورد « Data Saver» است. حالا برروی این گزینه ضربه بزنید تا وارد منوی آن شوید و سپس دکمه روبه‌روی Data Saver را روشن کنید.

  دانلود کردن آهنگ‌ها برای پخش آفلاین

  بهترین راه برای کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای دانلود کردن آهنگ‌ها و آلبوم‌هایی است که بیشتر از همه گوش می‌دهید که البته برای دستیابی به این قابلیت باید نسخه پرمیوم این سرویس را خریداری کنید. حال اگر یکی از مشترکان اسپاتیفای هستید و می‌خواهید آهنگ‌های محبوب خود را دانلود کنید می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

  1. برنامه اسپاتیفای را در دستگاه خود باز کنید و پلی‌لیستی که می‌خواهید دانلود کنید را پیدا کنید.
  2. در iOS، می‌توانید گزینه دانلود در زیر اطلاعات پلی‌لیست است را پیدا کرده و با ضربه برروی آن دانلود پلی‌لیست در دستگاه شما به‌طور خودکار شروع می‌شود.

  تنظیم کاهش کیفیت صدا به‌صورت دستی

  یکی‌دیگر از قابلیت‌هایی که برای کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای می‌توانید استفاده کنید تنظیم کیفیت صدای خروجی است. در این قابلیت می‌توانید تنظیمات آهنگ‌ها را که با کیفیت بالاتر پخش می‌شود و مصرف اینترنت را بیشتر می‌کنند تغییر دهید و با کیفیت پایین‌تری اقدام به پخش موسیقی کنید.

  مراحل تنظیم کیفیت صدا در اسپاتیفای به شرح زیر است:

  1. وارد برنامه اسپاتیفای در دستگاه خود شوید و سپس به بخش تنظیمات آن بروید.
  2. حالا گزینه « Audio Quality» را انتخاب کنید تا بخش‌های « WiFi Streaming» و « Cellular Streaming» را ببینید.
  3. صفحه را به پایین اسکرول کنید و گزینه « Optimize Listening» را پیدا کرده و گزینه تنظیم خودکار را روشن کنید.
  4. اگر می‌خواهید برای دانلود موسیقی‌ها فقط از وای فای استفاده شود می‌توانید گزینه « Download Using Cellular» را خاموش کنید.

  سوالات متداول کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای

  میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای

  میزان مصرف اینترنت برای هر آهنگ در اسپاتیفای چقدر است؟

  میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای در کیفیت پایین 600 کیلوبایت، در کیفیت متوسط 2.5 مگابایت، در کیفیت بالا 4.2 مگابایت و در کیفیت خیلی بالا 8.4 مگابایت است.

  میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای در یک ماه چقدر است؟

  میزان مصرف اینترنت در یک ماه کامل با کیفیت پایین 500 مگابایت، با کیفیت متوسط 1.900 گیگابایت، با کیفیت بالا 3.200 گیگابایت و با کیفیت خیلی بالا 6.400 گیگابایت است.

  چه راه‌هایی برای کاهش مصرف اینترنت در اسپاتیفای وجود دارد؟

  برای کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای می‌توانید آهنگ‌های خود را دانلود کنید تا به‌صورت آفلاین پخش کنید، قابلیت Data Saver را روشن کنید و در آخر کیفیت صدا را به‌صورت دستی تنظیم کنید.

  سخن پایانی

  با مقایسه میزان مصرف اینترنت اسپاتیفای در کیفیت‌های مختلف می‌توانیم نتیجه بگیریم که اگر اهل گوش دادن به موسیقی با بالاترین کیفیت هستید می‌توانید برای کاهش مصرف اینترنت اسپاتیفای آهنگ‌های محبوب خود را دانلود کنید؛ اما اگر اهل دانلود کردن نیستید و دوست دارید همیشه به‌صورت زنده به آهنگ‌های خود گوش دهید می‌توانید با تنظیم کیفیت صدا یا فعال کردن قابلیت Data Saver از موسیقی خود لذت ببرید.

  بیشتر بخوانید:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.