اسپاتیفای یا تیدال

مقایسه اسپاتیفای و تیدال | بررسی تفاوت تیدال و اسپاتیفای

 • ماهیت اصلی دو سرویس پخش موسیقی تیدال و اسپاتیفای یکسان است و هردو برنامه این امکان را به کاربران می‌دهند تا موسیقی‌های جذاب و دل‌انگیز را پخش کنند، پلی‌لیست شخصی خود را ایجاد کنند، برای استفاده از سرویس در زمان نبود اینترنت آهنگ‌ها را دانلود کنند و پیشنهادات جدیدی را بر اساس سلیقه و علاقه‌مندی خود دریافت کنند. با این‌حال با مقایسه اسپاتیفای و تیدال تفاوت‌های کوچک و بزرگی بین این دو سرویس پدیدار می‎شود از این رو در این مقاله برای کمک به تصمیم‌گیری بهتر و رسیدن به پاسخ سوالی که بسیاری از عاشقان موسیقی درگیر آن هستند یعنی کدام یک بهتر است اسپاتیفای یا تیدال؟ به بررسی و بیان تفاوت تیدال و اسپاتیفای پرداختیم پس برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

  معرفی اجمالی Tidal و Spotify

  مقایسه اسپاتیفای و تیدال

  می‌دانیم که رسیدن به پاسخ سوال؛ کدام یک بهتر است اسپاتیفای یا تیدال؟ به‌یکی از معضلات کاربران و عاشقان موسیقی تبدیل شده و ما نیز در ابتدایی‌ترین بخش مقاله مقایسه اسپاتیفای و تیدال قصد داریم تا شناخت کوتاهی از این دو سرویس پرطرفدار داشته باشیم.

  اسپاتیفای چیست؟

  دو کارآفرین سوئدی به نام‌های دانیل اک و مارتین لورنزن در سال 2006 توسعه سرویس پخش موسیقی اسپاتیفای را آغاز کردند. این برنامه در ابتدا برای حل مشکل سرقت ادبی موسیقی و ابزاری راحت و قانونی برای دسترسی به موسیقی آغاز به کار کرد تا اینکه در اکتبر سال 2008 این برنامه در برخی از کشورهای اروپایی راه‌اندازی شد و در کمتر از 3 سال یک میلیون مشترک خود را بدست آورد اما امروزه این برنامه پرطرفدار به یکی از بزرگ‌ترین سرویس‌های پخش موسیقی در کنار اپل موزیک تبدیل شده که تا فوریه سال 2022 دارای 180 میلیون مشترک و 406 میلیون کاربر فعال بوده است. همچنین این برنامه در 184 کشور در دسترس است.

  تیدال چیست؟

  این برنامه توسط Aspiro که یک شرکت فناوری نروژی – سوئدی است، توسعه پیدا کرد و ترکیبی از دو سرویس پخش موسیقی همین شرکت است. این سرویس در سال 2014 در کشورهای بریتانیا، آمریکا و کانادا عرضه شد اما در ژانویه 2015 سرنوشت این سرویس نوظهور جوردیگری رقم خورد و یک شرکت که متعلق به رپر معروف Jay-Z بود این برنامه را خریداری کرد و سپس در چندین منطقه اروپایی دیگر عرضه و پس از گذشت 8 ماه یک میلیون مشترک خود را بدست آورد.

  در سال 2021 Jay-Z و دیگر صاحبان Tidal بیشتر سهام خود را به یک شرکت پرداخت دیجیتال به‌نام Square Inc فروختند و این شرکت بعنوان اصلی‌ترین صاحب سرویس تیدال قصد دارد تا ابزارهای کشف هنرمندان جدید، تجربه بهتر شنوندگان و دسترسی به سیستم‌های مالی که به هنرمندان کمک می‌کند تا موفق شوند را در این سرویس گسترش دهد. درحال حاضر این برنامه در 61 کشور جهان در دسترس است و بین 1 تا 5 میلیون مشترک فعال دارد.

  تفاوت تیدال و اسپاتیفای در چیست؟

  مقایسه اسپاتیفای و تیدال

  همانطورکه در ابتدا بدان اشاره کردیم هردو برنامه تیدال و اسپاتیفای همانند اپل موزیک یک سرویس پخش موسیقی هستند که امکانات فراوانی را در این زمینه به کاربران و عاشقان موسیقی می‌دهند اما با مقایسه اسپاتیفای و تیدال درمی‌یابیم که هردو برنامه در بخش‌های مختلف از جمله جستجوی موسیقی، محتوا، کیفیت صدا، حق اشتراک و پلن‌های آن و غیره بسیار متفاوت عمل می‌کنند.

  جستجوی موسیقی در کدام بهتر است؛ اسپاتیفای یا تیدال؟

  هردو سرویس در یافتن آهنگ‌های جدید به‌درستی کار می‌کنند و کاربران می‌توانند براساس نیاز خود از بین ژانرها و حالات و فعالیت‌ها، پلی‌لیست‌های گوناگون و جذابی را پیدا کنند. همچنین با استفاده از ویژگی‌های رادیویی می‌توانید آهنگ‌ها و هنرمندانی که شبیه به علاقه‌مندی‌های شما هستند را پیدا کرده و پیشنهاداتی را براساس سلیقه خود دریافت کنید با این‌حال تفاوت تیدال و اسپاتیفای در بحث جستجوی آهنگ آن‌جایی است که اسپاتیفای با ویژگی محبوب Discover Weekly خود یک پلی‌لیست منتخب از آهنگ‌ها و آلبوم‌هایی که شما به آن‌ها گوش می‌دهید ارائه می‌دهد.

  خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

  مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای

  این پلی‌لیست هر دوشنبه منتشر می‌شود و علاوه بر آن روزانه 6 میکس مخصوص به علاقه‌مندی هر کاربر در این برنامه وجود دارد که همه و همه سبب برتری اسپاتیفای بر تیدال می‌شود. از طرفی دیگر تیدال فاقد پلی‌لیست هفتگی است اما 8 پلی‌لیست شخصی‌سازی شده را براساس علاقه‌مندی‌های کاربر ارائه می‌دهد که هرکدام سبک مخصوص به خود را دارند. از دیگر ویژگی‌های این برنامه وجود دو بخش Tidal Rising و Top است که به ترتیب اولین بخش آهنگ‌ها و آلبوم‌های هنرمندان جدید در سراسر جهان را به کاربران نشان می‌دهند و دومین بخش مجموعه‌ای از بهترین آهنگ‌ها و آلبوم‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

  مقایسه اسپاتیفای و تیدال از نظر محتوا

  تیدال در ابتدای کار با آرشیو موسیقی 70 میلیونی خود برتری بیشتری نسبت به اسپاتیفای داشت، اما با 70 میلیونی شدن آرشیو اسپاتیفای هم‌اکنون هردو برنامه دارای میزان یکسانی از محتوا هستند اما اصلی‌ترین تفاوت تیدال و اسپاتیفای آن است که بسیاری از هنرمندان مشهور مانند بیانسه، ریحانا و غیره ابتدا آلبوم‌ها و آهنگ‌های خود را قبل از انتشار در سرویس‌های پخش موسیقی رقیب، کمی زودتر در تیدال منتشر می‌کنند. با این‌ وجود اما اسپاتیفای محبوب دل عاشقان رادیو و پادکست است.

  تفاوت تیدال و اسپاتیفای

  در بخش موزیک ویدئو اما ورق به‌نام تیدال برمیگردد و با بیش از 250 هزار موزیک ویدئو موجود در این سرویس و به لطف گزینه Videos که در منو اصلی برنامه قرار دارد؛ تیدال اسپاتیفای را به راحتی زمین می‌زند. تیدال محتواهای جذابی شامل موزیک ویدئوها، اجراهای زنده، فیلم‌ها و مستندهای مرتبط با موسیقی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد اما در آن طرف میدان اسپاتیفای به اندازه تیدال به موزیک ویدئوها بهای چندانی نداده و بخش اختصاصی برای ویدیوها در این برنامه وجود ندارد و با مقایسه اسپاتیفای و تیدال در این بخش درمی‌یابیم که اگر طرفدار موزیک ویدئو هستید تیدال انتخاب اول شماست اما اگر به‌دنبال پادکست و ایستگاه‌های رادیویی متنوع هستید اسپاتیفای بهترین است.

  کیفیت صدا در کدام یک بهتر است؛ اسپاتیفای یا تیدال؟

  تفاوت تیدال و اسپاتیفای در کیفیت صدا بدین صورت است که تیدال چهار سطح از تنظیمات را برای کیفیت صدا به کاربران ارائه می‌دهد که شامل Normal، High، HiFi و Master است اما اسپاتیفای پنج سطح از تنظیمات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و شامل Automatic، Low، Normal، High و Very High است. در ادامه برای درک بهتر مقایسه اسپاتیفای و تیدال از نظر کیفیت صدا جدولی را تهیه کردیم که توجه شما را به دیدن آن جلب می‌کنیم.

  تنظیمات کیفیت صدا اسپاتیفای تیدال
  Automatic بستگی به سرعت اینترنت دارد
  Low 24 کیلوبایت بر ثانیه
  Normal 96 کیلوبایت بر ثانیه 96 کیلوبایت بر ثانیه
  High 160 کیلوبایت بر ثانیه 320 کیلوبایت بر ثانیه
  Very High 320 کیلوبایت بر ثانیه
  HiFi 1411 کیلوبایت بر ثانیه
  Master 2304-9216 کیلوبایت در ثانیه

   

  با یک حساب سرانگشتی می‌توان نتیجه گرفت که تیدال محبوب دل عاشقان کیفیت است و برای کسانی مناسب است که دوست دارند موسیقی خود را با بالاترین کیفیت گوش دهند. اما اگر اهل کیفیت بسیار بالا نیستید و 320 کیلوبایت بر ثانیه کارتان را راه می‌اندازد اسپاتیفای می‌تواند گزینه معقول‌تری باشد اما با این‌حال تیدال برنده بی‌چون و چرا این بخش است.

  مطالعه مطلب زیر توصیه می‌شود:

  مقایسه اسپاتیفای و یوتیوب موزیک

  تفاوت تیدال و اسپاتیفای در حق اشتراک و پلن‌ها

  اصلی‌ترین بخش مقایسه اسپاتیفای و تیدال ، بررسی حق اشتراک و پلن‌هایی است که هریک از آن‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اینکه تصمیم بگیریم کدام یک در ارائه امکانات و حق اشتراک بهتر است؛ اسپاتیفای یا تیدال؟ مربوط به همین بخش است. پیش از هر چیزی باید خاطرنشان کرد که اسپاتیفای یک نسخه رایگان و البته با محدودیت‌های فراوان دارد که تیدال فاقد آن است. این نسخه رایگان توسط تبلیغات گسترده پشتیبانی می‌شود که در آن کاربر حق رد کردن 6 آهنگ در هر ساعت را دارد. اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم؛ اشتراک رایگان این برنامه برای کسانی مناسب است که به‌تازگی می‌خواهند وارد دنیای موسیقی به کمک سرویس‌های پخش آن شوند.

  بررسی پلن‌های اشتراک اسپاتیفای

  پلن‌های اشتراکی که اسپاتیفای به کاربران خود ارائه می‌دهد شامل 4 نوع است:

  1. پلن اشتراک فردی که کاربران با پرداخت تنها 9.99 دلار در ماه می‌توانند بدون نگرانی از وجود تبلیغات و محدودیت از این برنامه استفاده کنند.
  2. پلن اشتراک دانشجویی است که دانشجویان با اثبات این مسئله که دانشجو یا دانش‌آموز هستند می‌توانند تمام ویژگی‌ها و امکانات این برنامه را با پرداخت تنها 4.99 دلار در ماه دریافت کنند.
  3. پلن اشتراک دوکاربره که مخصوص زوج‌ها و کسانی است که قصد دارند با پرداخت تنها 12.99 دلار در ماه از هزینه اشتراک فردی بکاهند و به‌صورت مقرون‌به صرفه از این سرویس استفاده کنند.
  4. پلن اشتراک خانواده که در آن با پرداخت تنها 15.99 دلار در ماه می‌توان تا حداکثر 6 نفر در یک حساب کاربری از امکانات اسپاتیفای به‌صورت مشترک استفاده کنند.

  بررسی پلن‌های اشتراک تیدال

  یک تفاوت تیدال و اسپاتیفای در این بخش آن است که تیدال فاقد نسخه رایگان است و کاربران برای استفاده از آن باید یکی از طرح‌های اشتراک آن را تهیه کنند اما با این‌حال سیاست قیمت‌گذاری این برنامه تقریبا همانند اسپاتیفای است.

  1. حق اشتراک فردی این برنامه 9.99 دلار در ماه است.
  2. حق اشتراک خانواده این برنامه 14.99 دلار در ماه است که تقریبا 1 دلار ارزان‌تر از اسپاتیفای است.
  3. و دانشجویان نیز در اشتراک دانشجویی با پرداخت تنها 4.99 دلار همانند اسپاتیفای می‌توانند از امکانات این برنامه برخوردار شوند.

  گذشته از این‌ها با مقایسه اسپاتیفای و تیدال یک نکته جالب را کشف کردیم و آن‌هم طرح جدید تیدال به‌نام HiFi است که امکانات این سرویس را با کیفیت بالاتری در اختیار کاربران قرار می‌دهد و هزینه آن نیز حدود دوبرابر حق اشتراک معمول تیدال است و بنابراین اشتراک فردی در این طرح 19.99 دلار در ماه و اشتراک خانواده آن 29.99 دلار در ماه است.

  سوالات متداول راجع به مقایسه اسپاتیفای و تیدال

  تفاوت تیدال و اسپاتیفای

  تنظیمات کیفیت صدا در تیدال و اسپاتیفای به چه صورت است؟

  کیفیت صدا در اسپاتیفای دارای 5 سطح است اما این عدد در تیدال به 4 سطح می‌رسد که البته تیدال با سطح Master خود بهترین کیفیت صدا را به کاربران ارائه می‌دهد.

  پلن‌های اشتراک در سرویس‌های تیدال و اسپاتیفای چگونه است؟

  هردو سرویس پلن‌های فردی، دانشجویی و خانوادگی دارند با این تفاوت که اسپاتیفای یک نسخه رایگان مبتنی بر تبلیغات نیز دارد که تیدال فاقد آن است.

  آرشیو موسیقی تیدال کامل‌تر است یا اسپاتیفای؟

  هردو سرویس آرشیو موسیقی 70 میلیونی دارند با این تفاوت که اسپاتیفای در بخش رادیو و پادکست بهتر عمل کرده و در مقابل تیدال در بخش موزیک ویدئو و محتوای ویدئویی بهتر عمل کرده است.

  برنده جدال کدام است؛ اسپاتیفای یا تیدال؟

  اگر بخواهیم بطور واقع‌بینانه به مقایسه اسپاتیفای و تیدال نگاه کنیم می‌توانیم بگوییم که در اینجا هیچ برنده‌ای وجود ندارد و هر دو سرویس پخش موسیقی تیدال و اسپاتیفای در بخش‌های مختلف فوق‌العاده عمل می‌کنند اما اینکه کدام یک بهتر است؛ بستگی به امکانات و ویژگی‌هایی دارد که می‌توانند به بهترین نحو ممکن نیازهای شمارا برآورده کنند و با بررسی تفاوت تیدال و اسپاتیفای نیز دریافتیم که نسخه رایگان اسپاتیفای، کیفیت صدای خیره‌کننده تیدال، پلن‌های اشتراک متنوع و برابر، رابط کاربری ساده و دل‌انگیز و تمام ویژگی‌های منحصربه‌فردی که هریک از این سرویس‌ها می‌توانند تعیین کننده سرنوشت روند تصمیم‌گیری شما باشند.

  با وجود تمام این مستندات امید است که با خواندن این مقاله بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و همراه با موسیقی از تک تک لحظات خود لذت ببرید.

  بییشتر بخوانید:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.