تفاوت آیفون ۱۱ پرو با آیفون ۱۲ پرو

بررسی تفاوت‌های آیفون ۱۱ پرو با آیفون ۱۲ پرو

 • کمپانی اپل با معرفی آیفون ۱۲ پرو تا حدودی بازار گوشی‌های موبایل را تکان داد. در نسخه آیفون ۱۲ پرو تغییرات معناداری نسبت به نسخه آیفون ۱۱ پرو دیده می‌شود. با این حال، چنانچه بخواهیم به دقت این دو گوشی را مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که نسبت‌ به نسخه‌های به روز شده پیشین، آیفون ۱۲ پرو تغییرات آنچنان زیادی در مقایسه با آیفون ۱۱ پرو نداشته است. در هر صورت، تنها یک راه وجود دارد که پی به تغییرات اعمال‌شده ببریم و متوجه بشویم که آیا آیفون ۱۲ پرو تکرار آیفون ۱۱ پرو است یا حقیقتاً به روزرسانی‌های عمده‌ای در آن صورت گرفته است. متن پیش رو بررسی تفاوت آیفون ۱۱ پرو با آیفون ۱۲ پرو است. امیدواریم در پایان این متن بتوانید برای خرید گوشی دلخواه خود تصمیمات لازم را اتخاذ کنید.

  آیفون ۱۲ پرو در دست

  آیفون ۱۲ پرو در دست

  تفاوت قیمت اولیه آیفون ۱۲ پرو با آیفون ۱۱ پرو

  آیفون ۱۲ پرو با ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی با قیمت ۹۹۹ دلار آمریکا، ۹۹۹ پوند انگلیس و ۱۶۹۹ دلار استرالیا از تاریخ ۲۳ اکتبر سال ۲۰۲۰ در دسترس بوده است و خریداران می‌توانستند هم به طور مستقیم از کمپانی اپل و هم از طریق فروشندگان دیگر آن را دریافت کنند. آیفون ۱۱ پرو به هنگامی که در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹ در بازار موجود شد با قیمت اولیه ۹۹۹ دلار آمریکا، ۱۰۴۹ پوند انگلیس و ۱۷۴۹ دلار استرالیا در اختیار خریداران قرار گرفت. این قیمت برای حافظه داخلی ۶۴ گیگابایتی پرداخت می‌شد که نصف فضای موجود در آیفون ۱۲ پرو است. در هنگامی که متن حاضر نوشته می‌شود (دو ماه پیش)، والمارت و تارگت آیفون ۱۱ پرو ۶۴ گیگابایتی را با قیمت ۹۰۰ دلار در آمریکا و آمازون با قیمت ۹۱۹ پوند در بریتانیا عرضه می‌کردند.

  i2

  نمای پشتی مشابه هر دو گوشی. سطح پشتی آیفون ۱۲ پرو مشخصاً مات‌تر است

  مقایسه طراحی آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۱ پرو

  طراحی آیفون ۱۱ پرو بیش از حد آشنا و تا حدی ناامیدکننده بود. ظاهر آن با تغییراتی کوچکی که اینجا و آنجا دیده می‌شد شبیه به آیفون X‌ بود که در سال ۲۰۱۷ عرضه شده بود. همان گوشه‌های گردی که در آیفون ۱۱ پرو دیده می‌شد در آیفون ۱۲ پرو نیز تا حدی به کار رفته بود. از جمله تغییرات تازه‌ای که به چشم می‌خورد پشت مات آیفون  ۱۲ پرو است که در مقایسه با سطح شیشه‌ای انعکاسی که در آیفون‌های قبلی از جمله آیفون ۱۱ پرو به چشم می‌خورد تغییری ظریف به حساب می‌آید. این تغییر همچنین نگه داشتن آن را ساده‌تر می‌کند و اثر انگشتان چرب نیز کمتر روی آن می‌ماند.

  لبه‌های تیزتر در آیفون ۱۲ پرو

  لبه‌های تیزتر در آیفون ۱۲ پرو

  کمپانی اپل دوربین‌ سه‌گانه خود را با آیفون ۱۱ پرو عرضه کرد که مشخصاً تغییر چشم‌گیری به حساب می‌آمد. شاید کاربر گوشی در ابتدا چندان به این برجستگی نامتقارن پشت دوربین عادت نداشت، اما به مرور زمان این مشخصه نیز عادی شد و اکنون آیفون ۱۲ پرو نیز ویژگی مشابهی را نشان می‌دهد. چنانچه قصد انجام یک مقایسه کلی داشته باشیم‌ آیفون ۱۲ پرو تغییری چشم‌گیر به حساب می‌آید، حتی اگر آن را وارث مشخصه‌های گوشی‌های عصر پیش از آیفون X بدانیم. لبه‌های گرد آیفون ۱۱ پرو تا حدی در آیفون ۱۲ پرو مربعی‌تر شده‌اند، چیزی شبیه به آیفون ۵. هر دو گوشی وزنی تقریباً یکسان دارند، اما آیفون ۱۲ پرو ۰.۷ میلی‌متر باریک‌تر از نمونه پیش از خود است. به خاطر ظرافت بیشتر و لبه‌های مربعی‌تر، نسخه جدید کمپانی اپل مسطح‌تر به نظر می‌رسد. کمپانی اپل یک محافظ سرامیکی نانوکریستال روی صفحه آیفون ۱۲ پرو قرار داده است که صفحه نمایشگر آن را چهاربرابر محکم‌تر از آیفون ۱۱ پرو می‌کند. پشت شیشه‌ای آیفون ۱۲ پرو اگرچه همچنان در مقابل ترک خوردن آسیب‌پذیر است، اما مقاومت آن به هنگام زمین خوردن دو برابر از آیفون ۱۱ پرو بیشتر است. اگرچه هر دو نسخه از استاندارد IP68 (استاندارد ضدآب) یکسانی برخوردارند، اما آیفون ۱۲ پرو در صورت فرو رفتن در آب مقاومت نسبتاً بیشتری نسبت به نسخه پیش از خود دارد.

  لبه‌های گردتر آیفون ۱۱ پرو

  لبه‌های گردتر آیفون ۱۱ پرو

  لمس این دو گوشی در دست نیز تا حدی با یکدیگر متفاوت است. لبه‌های تیز آیفون ۱۲ پرو سبب می‌شود که لمس ناراحت‌تری نسبت به آیفون ۱۱ پرو داشته باشد، اما به هنگام دسترسی و فشردن دکمه‌ها راحتی بیشتری برای کار با آن وجود دارد.

  محصول مرتبط:  خرید اشتراک اپل موزیک

  صفحه نمایشگر

  تفاوت دیگر آیفون ۱۱ پرو با آیفون ۱۲ پرو در اندازه نمایشگر آنها است. اگرچه قاب هر دو گوشی اندازه‌ای یکسان دارند، اما صفحه ۶.۱ اینچی آیفون ۱۲ پرو ۰.۳ اینچ بزرگ‌تر است. در صفحه آیفون ۱۲ پرو همان فن‌آوری XDR OLED آیفون ۱۱ پرو به کار رفته است. صفحه هر دو گوشی به یک اندازه روشن می‌شود و تراکم پیکسلی مشابهی در حدود 460ppi دارند که کیفیت بسیار خوبی به شمار می‌رود. هر دو نمایشگر نیرومند هستند و درخشان و رنگ‌های متعادلی عرضه می‌کنند. محتوای تصویری در آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۱ پرو با کیفیت HDR نمایش داده می‌شود. در حقیقت، به خاطر رنگ‌های سیاه غلیظ، رنگ‌های سفید درخشان و گستره وسیع رنگی می‌توان نمایشگر آیفون ۱۲ پرو را یکی از بهترین نمایشگرهای موجود در بازار دانست.

  آیفون ۱۱ پرو سمت راست، آیفون ۱۲ پرو سمت چپ

  آیفون ۱۱ پرو سمت راست، آیفون ۱۲ پرو سمت چپ

  انتقادی که می‌توان به هر دو گوشی وارد آورد نبود رفرش ریت (refresh rate) یا همان سرعت تعویض فریم‌ بالاتر در هر دو گوشی است (سرعت تعویض فریم به تعداد دفعاتی گفته می‌شود که تصویر بر روی صفحه‌نمایش در هر ثانیه به روزرسانی یا تازه می‌گردد. به بیان دیگر معیاری برای نوسازی تصویر است و با هرتز HZ بیان می‌شود). هر دو گوشی سرعت نوسازی ۶۰ هرتز را نشان می‌دهند که نصف سرعت نوسازی فریم‌ها در گوشی‌های رقیبی مانند سامسونگ گلکسی S20 و وان‌پلاس ۸ پرو است. علیرغم اینکه اپل در سال ۲۰۱۷ سرعت تعویض فریم ۱۲۰ هرتز را در آی‌پد پرو ارائه داد، اما به نظر می‌رسد این ویژگی در گوشی‌های سری پرو این شرکت هنوز به روز نشده است.

  دوربین

  کمپانی اپل سخت‌افزار دوربین آیفون ۱۲ پرو را نسبت به آیفون ۱۱ پرو کمی بهبود بخشیده است. هر دو گوشی دوربین‌های سه‌گانه دارند که از سنسورهای ۱۲ مگاپیکسلی بهره می‌برند که زوایای عریض (wide)،  بسیار عریض (ultrawide) و 2X تله‌فوتو (لنز تله‌فوتو به لنزهایی گفته می‌شود که از قابلیت فوکوس در فاصله‌های دور برخوردار است) را پشتیبانی می‌کند. تنها مشخصه افزوده شده به آیفون ۱۲ پرو اسکنر لیدار است که کارکرد آن تقریباً مشابه رادار است و برای تشخیص فاصله و عمق به کار می‌رود و کار پردازش اطلاعات عمقی را برای آیفون ۱۲ پرو آسان‌تر می‌کند. این فناوری تأثیرات آشکاری بر محتوای واقعیت افزوده (AR) می‌گذارد، اما عجالتاً‌ به این معناست که آیفون ۱۲ پرو به خصوص در نور کم با سرعت بیشتری می‌تواند روی سوژه خود قفل کند. به همراه روزنه بازتر f/1.6 که در سنسور اصلی به کار رفته است، دوربین این گوشی در نور کم عملکرد بهتری خواهد داشت. حقیقتاً آیفون ۱۲ پرو شماری از مشخصه‌های جدید مرتبط با نور کم را بدست آورده است. از جمله این مشخصه‌ها می‌توان به توانایی دید در شب (نایت موود) در هر سه سنسور اشاره کرد. حتی دوربین جلویی نیز از توانایی نایت موود برخوردار است.

  آیفون ۱۱ پرو و دوربین سه‌گانه آن

  آیفون ۱۱ پرو و دوربین سه‌گانه آن

   

  از جمله دیگر مشخصه‌های دوربین آیفون ۱۲ پرو می‌توان به توانایی آن برای پشتیبانی از فرمت ProRAW (این قابلیت تصاویر را با فرمتی ذخیره می‌کند که داده‌های بیشتری نسبت به عکس‌های استاندارد دارند.) این ویژگی دست شما را برای برخورداری از فرمت خام عکس باز می‌گذارد و بدین ترتیب داده‌های بیشتری به هنگام ارتقاء و بهبود عکس به سطح JEPG حفظ می‌شود. حداقل در تئوری که اینگونه است. البته ProRAW برای بیشتر کاربران آیفون ۱۲ پرو در دسترس نخواهد بود تا سیستم عامل iOS 14.3 از راه برسد. یک ویژگی اضافی دیگر که در آیفون ۱۲ پرو حضور دارد قابلیت دالبی ضبط تصاویر ویدیویی است که گستره دینامیکی و وضوح تصاویر گرفته شده را تا 4K (تعداد پیکسل‌ها در وضوح 4K چهار برابر فرمت 1080 است) و ۶۰ فریم بر ثانیه ارتقاء می‌بخشد.

  دوربین آیفون ۱۲ پرو

  دوربین آیفون ۱۲ پرو

  مشخصات و عملکرد

  این روزها سخن گفتن درباره عملکرد گوشی‌های آیفون تکراری به نظر می‌رسد. هر گوشی آیفونی جدیدی که به بازار می‌آید فوق‌العاده سریع است و گوشی‌های رقیب اندرویدی باید یک تا دو سال تلاش کنند تا به آن برسند. این بدان معنی است که اگرچه آیفون ۱۲ پرو از آیفون ۱۱ پرو سریع‌تر است، با این حال یافتن تفاوت‌های فاحش بین این دو در زمینه عملکرد چندان آسان نیست. هر دو مولتی‌تسکینگ را به راحتی انجام می‌دهند، گردش در اینترنت با آنها ساده است، وضوح تصاویر ویدیویی‌شان 4k است و بازی‌های سه‌بعدی را به آسانی اجرا می‌کنند. تفاوت کوچکی که وجود دارد این است که آیفون ۱۲ پرو کمی در زمینه‌های یاد شده بهتر است. تراشه بایونیک A14 و رم ۶ گیگابایتی‌ آن عملکردش را تا ۲۰ درصد نسبت به آیفون ۱۱ پرو بهبود می‌بخشد. علاوه بر ۵۰ درصد رم اضافه، آیفون ۱۲ پرو همچنین میزان حافظه داخلی را نیز دوبرابر کرده است. حافظه ۶۴ گیگابایتی آیفون ۱۱ پرو در نسخه جدید به ۱۲۸ گیگابایت افزایش یافته است. همچنین باید به بزرگترین افزوده آیفون ۱۲ پرو نیز اشاره کرد:‌ فناوری اینترنت 5G. مانند باقی خانواده آیفون ۱۲ و برخلاف آیفون ۱۱ پرو، نسخه جدیدتر می‌تواند از طریق نسل بعدی شبکه گوشی‌های هوشمند به اینترنت وصل شود. با توجه به اینکه هم‌اکنون درصد کوچکی از ایالات متحده و بریتانیا و استرالیا به اینترنت 5G دسترسی دارند، بنابراین ما نیز نسبت به خود کمپانی اپل اشتیاق کمتری در مورد این مشخصه داریم. اما حداقل نکته اینجاست که آیفون ۱۲ پرو طی یک یا دو سال آینده قادر خواهد بود از مزایای سرعت فوق‌العاده اینترنت 5G بهره ببرد.

  مقاله مرتبط: ویژگی های iOS 14

  عمر باتری

  دیگر تفاوت آیفون ۱۱ پرو با آیفون ۱۲ پرو در باتری آنها جلوه‌گر می‌شود. عارضه جانبی بدنه باریک‌تر آیفون ۱۲ پرو این است که باتری آن تنها ۲۸۱۵ میلی آمپر است. این در حالی است که آیفون ۱۱ پرو از یک باتری ۳۰۴۶ میلی آمپری بهره می‌برد. اگر گمان می‌کنید که کمپانی اپل تلاش کرده تا این عیب را با یک سی پی یو کارآمدتر و بهبود نرم‌افزاری برطرف کند در اشتباه هستید. اپل اعتراف کرده است که دوام باتری آیفون ۱۲ پرو برای نمایش ویدیویی یک ساعت کمتر از آیفون ۱۱ پرو است. تجربه خود ما نشان داد که باتری نسخه جدیدتر کمپانی اپل می‌تواند یک روز کامل دوام بیاورد و حتی اگر به آن چندان فشار نیاوریم کارکرد آن به روز دوم نیز بکشد. هرچند هنگامی که استفاده سنگین‌تری از گوشی کردیم عملکرد باتری آن از آیفون ۱۱ پرو نیز بدتر بود. اینترنت 5G نیز در صورتی که دسترسی به آن وجود داشته باشد شارژ باتری را به سرعت خالی می‌کند.

  اپل شیوه جدیدی برای شارژ آیفون ۱۲ پرو به کار برده است و استاندارد قدیمی مگ‌سیف (MagSafe) را برای تولید یک شارژر تقویت‌شده بی‌سیم استفاده کرده است (اینگونه شارژرها به پشت گوشی می‌چسبند و باتری را شارژ می‌کنند). نکته اینجاست که شما باید این شارژر را جداگانه خریداری کنید. بنابراین در جعبه آب‌رفته آیفون ۱۲ پرو به دنبال این شارژر نگردید. در جعبه آیفون ۱۱ پرو یک دوشاخه‌ شارژ نیز دیده می‌شود، اما در جعبه آیفون ۱۲ پرو تنها یک سیم یو اس بی خواهید یافت. بدین ترتیب برای شارژر جداگانه باید ۱۹ دلار آمریکا، ۱۹ پوند انگلیس یا ۲۹ دلار استرالیا بپردازید تا از مزایای کامل شارژ سریع در آیفون ۱۲ پرو برخوردار شوید.

  شارژر به پشت گوشی آیفون ۱۲ پرو می‌چسبد و باتری را شارژ می‌کند

  شارژر به پشت گوشی آیفون ۱۲ پرو می‌چسبد و باتری را شارژ می‌کند

   

  نتیجه‌گیری

  آیفون ۱۲ پرو مشخصاً گوشی بهتری نسبت به نسخه پیش از خود است، اما تفاوت‌های بین این دو نسخه از تفاوت‌های بین گوشی‌های آیفون ۱۲ و آیفون ۱۱ و حتی از تفاوت‌هایی که بین آیفون ۱۲ پرو مکس و آیفون ۱۱ پرو مکس وجود داشت کمتر است. طراحی ظریف‌تر و زاویه‌دار آیفون ۱۲ پرو بدون شک در مقایسه با آیفون ۱۱ پرو یک قدم به جلو بود. استفاده از فناوری اینترنت 5G و استاندارد شارژ MagSafe نیز تغییراتی نه چندان چشم‌گیر هستند که می‌توان به آنها توجه کرد. تنها تفاوت معنادار بین نمایشگرهای این دو گوشی این است که نمایشگر آیفون ۱۲ پرو کمی – تنها کمی – از نمایشگر آیفون ۱۱ پرو بزرگ‌تر است. کیفیت دوربین‌ها نیز در یک اندازه است. هرچند تنها مزیت دوربین آیفون ۱۲ پرو هنگامی خود را نشان می‌دهد که نور کم می‌شود. اگرچه سی پی یو A14 آیفون ۱۲ پرو نسبت به مدل A13 که در آیفون ۱۱ پرو به کار رفته است قدری سریع‌تر است، اما هر دو گوشی آنقدر سریع هستند که این تفاوت جزئی چندان به چشم کاربر نیاید.

  با تمام این احوال، گوشی آیفون ۱۲ پرو در یک جدال رو در رو با آیفون ۱۱ پرو برنده از میدان به در خواهد آمد. طراحی نوتر آن و مشخصه‌های آینده‌نگرانه‌ای که در آن به کار رفته است برد آن را تضمین می‌کند. ضمن آنکه علیرغم حضور این نسخه هنوز قیمت گوشی‌های آیفون ۱۱ پرو موجود در بازار به شکلی چشم‌گیری کاهش نیافته است. با این حال اگر خواستید آیفون ۱۱ پرو را انتخاب کنید می‌توانید مطمئن باشید که، حداقل در کوتاه مدت، عملکردی بسیار نزدیک به آیفون ۱۲ پرو از آن خواهید دید.

   

  منبع: techradar.com

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.