مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس

مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس | بررسی تفاوت های این دو

 • امروزه دنیای فیلم و سریال در جهان رشد چشم‌گیری داشته‌است؛ به همین دلیل سرویس‌های استریم مختلفی برای کاربران علاقه‌مند در این زمینه وجود دارد. دو سرویس نتفلیکس (Netflix) و دیزنی پلاس (Disney+) از معروف‌ترین سرویس‌های استریم در دنیا هستند. شرکت دیزنی تا سال 2019 با نتفلیکس همکاری داشته و چند سریال اصلی را در نتفلیکس راه‌اندازی کرده‌بود مانند بعضی از سریال‌های مارول (Marvel) که همچنان در نتفلیکس در دسترس هستند.

  با توجه به این موضوع که دیزنی پلاس فیلم و سریال‌های کمتری نسبت به نتفلیکس دارد اما همچنان کاربران زیادی آن را انتخاب می‌کنند. شما هم اگر به دنیای فیلم و سریال علاقه‌مند هستید و می‌خواهید با بررسی تفاوت دیزنی پلاس و نتفلیکس یکی از دو سرویس استریم را انتخاب کنید، در ادامه برای مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس همراه سیب کده باشید.

  دیزنی پلاس (Disney+) چیست؟

  دیزنی پلاس

  کمپانی آمریکایی والت دیزنی در سال 2019 این سرویس استریم و پخش ویدئویی را معرفی کرد. دیزنی پلاس شبکه‌ای اینترنتی برای کاربران است تا فیلم، سریال، مستند و برنامه‌های مورد علاقه‌ی خود را تماشا کنند. این سرویس به صورت اشتراکی با پرداخت هزینه و بدون تبلیغات است که به کاربران امکان دسترسی به کتاب‌خانه‌ گستره‌ی خود جهت تماشای فیلم و سریال‌های جدید و قدیمی را می‌دهد.

  سرویس‌های پخش هولو (Hulu) و ESPN plus که در زمینه موضوعات ورزشی فعالیت دارند نیز با همان پلتفرم در دسترس هستند و دیزنی یک پکیج شامل اشتراک هر سه سرویس را در اختیار کاربران قرار داده‌است.

  تاریخ رونمایی از سرویس دیزنی پلاس

  سرویس دیزنی پلاس در تاریخ 21 آبان 1398 (12 نوامبر 2019) در سه کشور آمریکا، کانادا و هلند توسط کمپانی والت دیزنی راه‌اندازی شد و پس از گذشت یک هفته در تاریخ 28 آبان (12 نوامبر) در دو کشور نیوزلند و استرالیا در دسترس کاربران قرار گرفت. سپس در تاریخ 12 فرورین (31 مارس) در اروپای غربی(انگلیس، فرانسه، اسپانیا و چند کشور دیگر) عرضه شد.

  نتفلیکس (Netflix) چیست؟

  نتفلیکس

  نتفلیکس یک سرویس پخش آنلاین و استریم فیلم و سریال‌های مختلف در دنیا است. این سرویس از سال 1997 شروع به کار کرده است و همچنین تهیه‌کنندگی بعضی از فیلم و سریال‌ها را نیز خودش بر عهده می‌گیرد که تحت عنوان Netflix Originals پخش می‌شوند. نتفلیکس تقریبا در تمام کشورهای دنیا به غیر از چند کشور فعالیت دارد و سرویس ارائه می‌کند. کاربران این پلتفرم در ژانویه سال 2022 به بیش از 222 میلیون رسید که 75 میلیون آن‌ها از دو کشور آمریکا و کانادا هستند.

  جدول مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس

  در ادامه تفاوت دیزنی پلاس و نتفلیکس را در قالب یک جدول مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  ویژگی‌ها Disney+ Netflix
  تاریخ عرضه 12 نوامبر 2019 24 مارس 2015
  کیفیت 4K دارد فقط نسخه پریمیوم
  عنوان‌های کتاب‌خانه 774 TV shows, 2582 movies 2367 TV shows, 4333 movies
  هزینه اشتراک ماهانه $11.99 دلار $6.99 – $22.99 دلار
  عناوین برتر Grey’s Anatomy, The Simpsons, Criminal Minds, She-Hulk Stranger Things, The Witcher, Squid Game
  پخش آفلاین دارد دارد
  کنترل والدین دارد دارد

   مقایسه هزینه‌های نتفلیکس و دیزنی پلاس

  یکی از مهم‌ترین عوامل مورد بررسی برای کاربران جدید سرویس‌های پخش آنلاین فیلم و سریال، قیمت و هزینه‌های خرید و استفاده از اشتراک آن‌ها است. برای مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس از نظر هزینه‌ی اشتراک باید تمام نسخه‌های موجود را مورد بررسی قرار دهیم. لازم به ذکر است که والت دیزنی برای دیزنی پلاس تنها یک نوع اشتراک عرضه کرده‌است و نسخه‌های پلاس یا پریمیوم ندارد.

  هزینه خرید اشتراک نتفلیکس

  هزینه خرید اشتراک ماهانه نتفلیکس به سه دسته تقسیم می‌شود که شامل پایه (Basic)، استاندارد (Standard) و پریمیوم (Premium) هستند. در جدول زیر می‌توانید هزینه هرکدام را به صورت مجزا در کنار جزئیات مربوطه مشاهده کنید:

  ویژگی‌ها پایه (Basic) استاندارد (Standard) پریمیوم (Premium)
  هزینه اشتراک ماهانه $9.99 دلار $15.49 دلار $19.99 دلار
  تعداد دستگاه فعال به صورت همزمان یک دستگاه 2 دستگاه 4 دستگاه
  دسترسی نامحدود به فیلم و سریال‌ها بله بله بله
  امکان تماشا در تلویزیون، لپ‌تاپ، موبایل و تبلت دارد دارد دارد
  کیفیت HD خیر بله بله
  کیفیت 4K خیر خیر بله

   

  هزینه خرید اشتراک دیزنی پلاس

  در مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس از نظر هزینه‌های خرید اشتراک، دیزنی پلاس از اطلاعات کوتاه‌تری برخوردار است. همان‌طور که قبل‌تر به آن اشاره کردیم دیزنی پلاس اکانت‌های پلاس یا پریمیوم ندارد و درواقع یک نوع اشتراک با هزینه‌ی ثابت برای کاربران این سرویس طراحی شده‌است.

  هزینه اشتراک ماهانه دیزنی پلاس به ازای هر ماه $7.99 دلار، و هزینه اشتراک سالانه آن $79.99 دلار است.

  بررسی پلتفرم‌هایی که نتفلیکس و دیزنی پلاس از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند

  مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس

  در این بخش به پلتفرم‌هایی که می‌توانید از آن‌ها  برای استریم در نتفلیکس و دیزنی پلاس استفاده کنید، اشاره خواهیم کرد.

  مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس در این زمینه کار پیچیده‌ای نیست. نتفلیکس تقریبا از طریق همه‌ی پلتفرم‌ها قابل دسترسی است ولی دیزنی پلاس از برخی پلتفرم‌ها مانند PS3، Xbox 360 و Phone  Windowsپشتیبانی نمی‌کند.

  لیست زیر نمونه‌های از دستگاه‌هایی است که هردو سرویس از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند.

  • PC/Mac
  • ios
  • Android
  • Windows tablet
  • Smart TV
  • Android TV
  • Apple TV
  • Amazon fire
  • PS4, PS5

  لیست معروف‌ترین محتواهای نتفلیکس

  سریال‌های نتفلیکس

  نتفلیکس تعداد زیادی از فیلم و سریال‌های جدید و قدیمی ساخته شده در کشورهای مختلف را در آرشیو خود موجود دارد. البته این احتمال وجود دارد که در آینده بعضی از محتواهای کتابخانه خود را به سود سرویس‌های دیگر مانند HBO Max و Hulu کنار بگذارد.

  برای اشاره به برخی از فیلم‌های معروف و پرطرفدار در نتفلیکس می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  Blonde، Ice Road، Extraction، The Irishman و 6 Underground

  همچنین نتفلیکس شامل سریال‌های معروفی است که عبارتند از: Stranger Things، Squid Game و The Witcher

  لیست معروف‌ترین محتواهای دیزنی پلاس

  دیگر تفاوت دیزنی پلاس و نتفلیکس در مخاطبان آن‌ها است؛ محتواهای دیزنی پلاس بیشتر مناسب کودکان و خانوادگی است اما نتفلکیس بیشتر محتواهای مناسب بزرگسالان را در بر می‌گیرد.

  پرطرفدارترین و معروف‌ترین فیلم‌های دیزنی پلاس عبارتند از: Avengers 2012، Toy Story، Moana، Frozen و High School Musical

  همچنین سریال‌های مختلفی از جمله WandaVision، Loki Marvel Entertainment و Hannah Montana

  ویژگی‌های مشترک Netflix و Disney+

  در مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس شباهت‌ها و اشتراکاتی نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی و شناخت آن‌ها خواهیم پرداخت.

  پخش آفلاین

  یکی از ویژگی‌های مهمی که برای کاربران سرویس‌های نتفلیکس و دیزنی پلاس وجود دارد، پخش آفلاین فیلم و سریال‌های مورد علاقه‌ی آن‌ها است. در این مورد هردو سرویس از این ویژگی برخوردارند و کاربران می‌توانند محتوای مورد نظر خود را از قبل دانلود کنند و مدتی بعد بدون نیاز به اینترنت به تماشای آن بپردازند. لازم به ذکر است که بدانید محتوای دانلود شده امکان انتقال به USB یا آپلود آن در فضاهای ابری را ندارد و کاربران می‌بایست تنها از طریق برنامه مخصوص به تماشای برنامه‌ی خود بپردارند.

  قابلیت کنترل والدین

  قابلیت کنترل والدین

  دیگر امکاناتی که هردو سرویس از آن پشتیبانی می‌کنند قابلیت کنترل والدین هست تا والدین کودکان بتوانند محتوای قابل پخش برای کودکان خود را محدود کنند. تفاوت دیزنی پلاس و نتفلیکس در این مورد، پیشرفته‌تر بودن این قابلیت در نتفلیکس است.

  رابط کاربری

  ظاهر محیط برنامه نتفلیکس

  به‌طور کلی، ظاهر صفحه اول و رابط کاربری هر دو سرویس تقریبا مشابه است و کاربران پس از ورود لیستی از فیلم و سریال‌های روز دنیا در دسته‌بندی‌های مختلف مشاهده خواهند کرد که تفاوت اصلی این دو در مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس، تب‌های بالای صفحه موجود در برنامه است.

  ظاهر محیط برنامه دیزنی پلاس

  سوالات متداول مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس

  خرید کدام سرویس بهتر و مناسب‌تر است؟

  هزینه خرید اشتراک دیزنی پلاس کم‌تر است اما انتخاب میان این دو باید با بررسی تمام جوانب ازجمله بازه سنی و سلیقه خریدار است. به عنوان مثال برای خانواده‌ای که کودک در آن وجود دارد دیزنی پلاس انتخاب بهتری است.

  دیزنی پلاس از امکانات بیشتر و مناسب‌تری برخوردار است یا نتفلیکس؟

  Netflix و Disney+ هردو از امکانات کاملی برخوردارند اما برای دسترسی به تمام امکانات نتفلیکس باید نسخه پریمیوم تهیه شود درحالی که دیزنی پلاس با همان اشتراکی که خریداری می‌شود به همه‌ی امکانات خود دسترسی می‌دهد.

  آیا می‌توانیم همزمان با چند دستگاه از یک اکانت خریداری شده استفاده کنیم؟

  بله دیزنی پلاس امکان اضافه کردن 10 دستگاه و استریم همزمان 4 دستگاه را در اختیار کاربران قرار داده‌است. همچنین نتفلیکس امکان استریم همزان 2 دستگاه در نسخه استاندارد و استریم همزمان 4 دستگاه در نسخه پریمیوم خود را در اختیار کاربران قرار داده‌است.

  سخن پایانی بررسی مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس

  در این مقاله به بررسی و مقایسه نتفلیکس و دیزنی پلاس پرداختیم. به‌طور کلی هزینه‌های دیزنی کمتر از نتفلیکس است، اما تعداد فیلم و سریال‌های موجود در کتاب‌خانه‌ی نتفلیکس کامل‌تر است. اگر شما طرفدار فیلم و سریال‌های فانتزی و انیمیشن‌هایی مانند Frozen, Toy story و مجموعه فیلم و سریال‌های MCU هستید دیزنی پلاس گزینه‌ی بهتری است، در مقابل نتفلیکس بیشتر فیلم و سریال‌های اصلی مناسب بزرگسالان را در اختیار دارد.

  اکنون با بررسی تفاوت دیزنی پلاس و نتفلیکس و همچنین شباهت‌های آن‌ها می‌توانید انتخاب مناسبی نسبت به این دو سرویس استریم داشته باشید.

  بیشتر بخوانید:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.